Субота, 18 Серпень 2018

РОБОЧИЙ ЧАС ВОДІЇВ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ (КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР ПРАЦІ)

Особливий режим роботи — у водіїв транспортних засобів, який визначається Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 7 червня 2010 року № 340 (далі — Наказ № 340). Цим наказом установлено нормальну тривалість щоденної роботи (зміни) — до 10 год. При цьому якщо нормальна тривалість робочого дня охоплює тривалі простої, очікування в транспортному засобі чи на робочому місці або якщо водію треба надати можливість доїхати до місця відпочинку, тривалість робочого дня (зміни) може збільшуватися до 12 год. (за умови, що час управління транспортним засобом протягом зміни не перевищує 9 год.).

Якщо за умовами роботи не можна додержати встановленої для водіїв щоденної або щотижневої тривалості робочого часу, перевізник за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) приймає рішення про запровадження підсумованого обліку робочого часу.

У разі підсумованого обліку робочого часу норма робочого часу за обліковий період визначається множенням норми тривалості робочого часу, встановленої законодавством для водіїв, на кількість робочих днів за календарем 5-денного робочого тижня, що припадають на обліковий період.

Водіям, яким установлено підсумований облік робочого часу, тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку в окремі періоди може зменшуватися до 8 послідовних годин протягом будь-якого 24-годинного періоду, починаючи період із початку робочої зміни. Час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним. Статтею 65 КЗпП передбачена тривалість надурочних робіт на рівні не більше 120 год. на рік.

Для водіїв транспортних засобів установлено інші обмеження: надурочні роботи не повинні перевищувати норму на кожного водія 4 год. протягом двох днів поспіль або 75 год. на рік у разі встановлення підсумованого обліку робочого часу чи 100 год. на рік у разі додержання щотижневої норми тривалості робочого часу.

Облік робочого часу водіїв транспортних засобів

Облік робочого часу водіїв здійснюється на підставі Табеля обліку використання робочого часу, дорожніх листів тощо. Автобуси, які використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 500 км, вантажні автомобілі масою понад 3,5 т повинні бути обладнані тахографами. Якщо тахографи не встановлено, водій веде Індивідуальну контрольну книжку (додаток 3 до Наказу № 340).

Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде Відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2 до Наказу№ 340). Відомість обліку робочого часу зберігається у перевізника.

Робочий час водіїв, які працюють щоденно в певні години, встановлені правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, обліковується щоденно. Робочий час водіїв із ненормованим робочим днем обліковується в одиницях — робочих днях (у святкові дні — в годинах).

Таким чином, ведення обліку робочого часу в різноманітних видах діяльності має свої особливості, але в будь-якому разі належна організація цього процесу забезпечує контроль вчасного виходу на роботу, виявлення причин невиходів на роботу, отримання даних про фактично відпрацьований час кожним працівником. Ця інформація використовується для нарахування заробітної плати та складання звітності з праці.

Державний інспектор праці

ТДІзПП у Закарпатській області                                                        Попков   В.С.

Останнє оновлення (27 грудня 2012)