Середа, 05 Серпень 2020

Правова культура молоді – як феномен громадянського суспільства

У процесі становлення громадянського суспільства значну роль відіграє розвиток правової культури молоді. Звісно, що правова культура – це одна зі складових загальної культури суспільства, що відображає систему усвідомлення правових цінностей, сприйняття права як реального регулятора

суспільних відносин, знань про свої права та обов’язки і загалом ставлення до правових явищ.

Зважаючи на мобільність та динамічність молодого покоління, його правова культура є більш ніж важливим чинником державотворчого процесу. Це твердження дедалі частіше популяризується серед громадян, оскільки доволі часто молодим людям (і не тільки) одночасно притаманні співіснування як прагнення до законослухняної поведінки, так і готовність порушувати закон заради вигоди. На жаль, реальність буває жорстокою, особливо тоді, коли на терені державотворення ідейна молодь зустрічається із несправедливістю, порушенням не тільки нормативно-правових актів, а й морально-етичних норм, із ганебним ставленням до загальноприйнятих норм моралі та ін. Однак, поряд із цим, молодь – це та категорія, яка ще може вірити в ідеали, в тому числі, в ті, що мають пряме відношення до права (добро, справедливість, рівність, гуманність). Молода людина, яка за віком ще не має проблем зі здоров’ям, яка ще не відчула всіх негараздів у пошуку роботи, на підсвідомому рівні сподіватиметься, що так буде якщо не завжди, то хоча б тривалий період.

Також впевненість в особистих силах, відчуття того, що „світ належить молодим”, дозволяє потенційно розглядати останніх, як авангард позитивних соціальних перетворень. Скажімо, такі явища, як зовнішнє незалежне оцінювання знань випускників загальноосвітніх навчальних закладів (де молода людина усвідомлює, коли вона добре складе тестові іспити, то зможе вступити до будь-якого вищого навчального закладу) чи вибори до єдиного органу законодавчої влади (коли, голосуючи за того чи іншого кандидата за мажоритарним округом, молодь відчуває свій особистий внесок у конкретну важливу справу), показують, що існують непоодинокі приклади вирішального значення юридичних кроків молоді. Тобто вирішує вона, а не за неї. Якщо до цього всього ще додати позитивне та справедливе вирішення тих чи інших проблем молодого покоління з боку держави, гуманне ставлення представників правоохоронних органів до громадськості, врегулювання загальносуспільного правового поля, то це без сумніву  позитивно вплине на правові емоції молоді.

Та частіше представники молодого покоління зіштовхуються все-таки з проблемами працевлаштування, з неприйнятним ставленням до них фахівців у різних галузях та сферах, з байдужістю політиків або чиновників до вирішення актуальних питань у молодіжному середовищі, з рішеннями суду, що базуються на неналежному дослідженні всіх обставин справи, не притягнення до відповідальності за дійсне вчинення правопорушення, чи навпаки, засудження невинуватого – всі ці явища потенційно викликають негативні правові емоції у молодих людей.  Збагнувши справжню реальність, вони виїжджають за кордон у пошуках так званої „гідної долі” (це у кращому випадку), та найгірше, коли все це призводить до загального нігілізму, коли молодь вдається до різних „засобів втіхи” (вживання алкогольних, психотропних чи наркотичних речовин, реалізація „власного потенціалу” у кримінальному світі)…

Тому для того, аби у процесі державотворення політична культура молодих громадян сягнула значного позитивного рівня, необхідно впроваджувати чітку систему розвитку такого феномена, як правова культура. Для цього потрібна широка інформаційна кампанія, спрямована на формування як правової культури, так і правової поведінки молоді, реальна підтримка соціально значущих ініціатив молодих громадян, чітка та зрозуміла освітня політика, яка б давала змогу всім без винятку представникам молодого покоління отримати правові знання про соціальні зобов’язання держави, починаючи вже із загальноосвітньої школи. А ще молодь повинна відчути взаємопов’язаність особистих прав і свобод та відповідальності перед тією частиною суспільства, яка потребує соціальної підтримки.

І головне – не зволікати надбанням духовних та моральних цінностей у процесі формування правової культури молоді зокрема та державотворенні загалом.

Головний спеціаліст відділу культури, молоді

та спорту райдержадміністрації                                                                      Тетяна ГОРОВА

Останнє оновлення (14 травня 2020)

Правова допомога