Неділя, 29 Березень 2020

Здоров’я сучасної української молоді: алгоритм дій чи пастка?

В Україні, якби нам не хотілося цього визнавати, існують серйозні проблеми зі станом здоров’я населення. Важливо зазначити, що витрати на охорону здоров’я в нашій державі є нижчими порівняно з іншими країнами європейського регіону. Звісно, що стан матеріального благополуччя, невизначений доступ до якісних медичних послуг, а також психічний та психологічний стрес внаслідок труднощів під час пошуку роботи та загальна відсутність безпеки призводять до погіршення стану здоров’я. Тому щодалі стає зрозумілим, що Україна входить до числа тих небагатьох країн, в яких питання охорони здоров’я покладено в основу державної молодіжної політики.

Мета молодіжної політики у сфері охорони здоров’я спрямована на популяризацію здорового способу життя та формування нових цінностей для молоді. Однією із початкових ланок реалізації державної молодіжної політики є запобігання негативним явищам серед молоді. Так, ряд законодавчих зусиль спрямовані на заборону продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім, а також на боротьбу з незаконною торгівлею наркотиками. На цьому ґрунті філософія концентрується більше на заохоченні осіб взяти власне здоров’я у свої руки.

Та чи дійсно представники молодого покоління вміють загартовувати свій організм від пагубних чинників? Сучасна молодь вкрай необережна стосовно власного стану здоров’я та здорового способу життя загалом. Хоча, молодь усвідомлено заявляє про свою грамотність з приводу шкідливих наслідків наркоманії, паління, токсикоманії, вживання алкоголю і т.д. Але ж ми всі помічаємо, що все це, на жаль, часто вбачається так би мовити „кращим” дозвіллям серед юнаків і дівчат.

Нове покоління незалежної України виросло в умовах становлення ринкової економіки. Воно суттєво відрізняється від попередніх і має свої цінності, пріоритети, з якими потрібно рахуватися, та не переходити межі. Тому процес гуманізації сучасного суспільства потребує виявлення можливих умов, шляхів, механізмів соціально-виховної роботи з молоддю та вироблення алгоритму дій держави щодо кращої популяризації здорового способу життя. Зважаючи на це, пріоритетним завданням держави у частині реалізації державної молодіжної політики повинно бути вирішення ряду актуальних питань. Зокрема – проведення низки заходів з питань попередження наркоманії та негативних наслідків вживання наркотиків, алкоголю, запобігання поширенню соціально-небезпечних хвороб, здійснення інформаційно-просвітницької діяльності серед молоді з питань шлюбних відносин, планування сім’ї, виховання здорових дітей; застосування нових форм роботи з молоддю із застосуванням мережі Internet; постійне вживання заходів щодо якісного оздоровлення дітей та молоді; залучення учнівської та студентської молоді до участі у культурно-мистецьких дозвільних заходах, спрямованих на формування у свідомості молодого покоління притаманних українському народові моральних цінностей, розвитку і підтримки традицій вшанування сімейних цінностей та ін. А ще держава повинна гарантувати непохитне право кожного молодого громадянина на безоплатне лікування, на вільний та безоплатний доступ до якісних медичних послуг, консультацій медичних фахівців та конфіденційність. Також варто звернути увагу і на той факт, що часто молодь, роблячи безглузді для здоров’я вчинки, потрапляє у пастку не тільки власноруч створених проблем, але й іноді у пастку сучасної медицини, методи лікування та відношення до пацієнтів якої залишають бажати кращого. Тому, поряд із соціально-вихованою роботою повинна крокувати якісне медичне забезпечення. Все це потрібно для того, щоб врешті-решт викликати у представників молодого покоління (і не тільки) довіру до державних інституцій, до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, і зрештою – до самої держави, в якій кожен із нас заслуговує на гідне життя.

Та при цьому всьому не слід забувати про духовний світ молоді, про формування у підростаючого покоління християнської моралі та духовних цінностей, що гармонує і дає свій позитивний результат у процесі виховання та становлення особистості. Адже збереження майбутньої нації – це актуальна мета сьогодення.

Головний спеціаліст відділу культури,

молоді та спорту райдержадміністрації Тетяна ГОРОВА

Останнє оновлення (19 березня 2020)

Правова допомога