Четвер, 23 Травень 2019
Головне меню
Транслятор
Ukrainian English Russian
Пошук
Повідомлення про корупцію
Банер
Зміни одне життя - Україна
Банер

Набрав чинності Закон України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”

Насильство в сім’ї, жорстоке поводження з дітьми, погрози, залякування з боку дорослих членів сім’ї, фізична „розправа” через дитячі пустощі – все це не просто звучить жахливо, не тільки важко сприймається в суспільстві, але й тягне за собою надважкі наслідки фізичного, психологічного характеру, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Зважаючи на часті випадки домашнього насильства в нашій державі, цього року набув чинності Закон України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”.

Перш, ніж довести до громадян одні з основних положень цього Закону, варто навести для порівняння деякі статистичні дані. Так, протягом 2016 року в районі було зафіксовано 50 випадків вчинення насильства в сім’ї, у 2017 році – 59, за 9 місяців 2018 року – 74. В області ця цифра сягає понад 2000!!! Відразу зазначу, що це тільки зареєстровані факти районним відділом поліції і сектором сім’ї та молоді. Проте, є чимало випадків, коли жінки або діти бояться звертатися за допомогою до відділу поліції, до органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. З чим це пов’язано? Які причини спонукають дорослих членів сім’ї вдаватися до таких низьких і жорстоких вчинків? Чи усвідомлюють кривдники свою провину у скоєних ними вчинках? Та найгірше те, що невинними жертвами та непотрібними свідками у всіх цих випадках стають діти. Не розуміючи цього, батькам і не спадає на думку у той момент, що ми дітей не виховуємо – вони дивляться на нас. Саме вони переживають за наслідки домашнього насильства та несуть біль цього жахіття протягом всього життя. А часто буває й так, що діти звинувачують себе у жорстокому поводженні батьків через свою, як їм здається, погану поведінку і т.д.

Звісно, що часто батьки через надмірне вживання алкоголю, через важке матеріальне становище сім’ї, через ряд невирішених проблем або звичайну відсутність хорошого настрою „зриваються” на своїх рідних. Це їх зовсім не виправдовує і не вирішує проблеми. Не варто так низько падати і цим показувати свою слабкість, вдаючись до різного роду домашнього насильства.

Але тепер кривдникам доведеться врахувати той факт, що чинне законодавство регламентує ряд наступних спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству:

- терміновий заборонний та обмежувальний приписи щодо кривдника;

- взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

- направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Що означають всі ці спеціальні заходи? Як вони впроваджуватимуться на практиці?

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику місцевим відділом поліції у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалих осіб з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Для того, щоб кривдник розумів наслідки своїх неприпустимих дій, хочу зазначити, що цей припис зобов’язує кривдника залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, забороняє входити та перебувати в місці проживання (перебування) постраждалої особи (незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення), а також забороняє в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Разом з тим, працівники відділу поліції можуть у встановленому законом порядку застосувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо той відмовляється його залишити.

Для постраждалих осіб зауважу, що цей припис виноситься за їхньою заявою або за власною ініціативою представників відділу поліції згідно результату оцінки ризиків.

Ще одним із спеціальних заходів є обмежувальний припис відносно кривдника, для винесення якого необхідне звернення до суду із заявою постраждалої особи або її представника. У разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини до суду звертаються батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), махуча або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування; якщо домашнє насильство вчинене стосовно недієздатної особи – опікун, орган опіки та піклування. У цьому випадку обмежувальним приписом можуть визначатися один чи декілька заходів:

- заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою; усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи; обмеження спілкування з постраждалою особою; заборона наближуватися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою; заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею; заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців. Але він може бути продовжений судом ще на строк до шести місяців. До речі, при цьому постраждала особа може вимагати від кривдника компенсації її витрат на лікування, отримання консультацій або оренду житла, яке вона винаймає (винаймала) з метою запобігання вчиненню стосовно неї домашнього насильства, а також періодичних витрат на утримання її та дітей чи інших членів сім’ї, які перебувають (перебували) на утриманні кривдника, у порядку, передбаченому законодавством.

Крім зазначених заходів, кривдників беруть на профілактичний облік представники місцевого відділу поліції, а за рішенням суду їх може бути направлено на проходження спеціальної програми для кривдників на строк від 3 місяців до 1-го року.

Надалі ми інформуватимемо читачів про інші заходи щодо кривдників та права постраждалих осіб від домашнього насильства, а також про внесення змін до ряду законодавчих актів, що стосуються запобігання насильству в сім’ї. Хочеться сподіватися, що всі ці законодавчі норми стануть дієвими у нашій державі, а таке поняття, як «домашні кривдники» не матиме місця в цьому суспільстві.

Тож перш, ніж вдаватися до такого неприпустимого явища, як домашнє насильство, подумайте за його наслідки, відповідальність перед законом, за подальшу долю своїх дітей і не ризикуйте здоров’ям своїх рідних.

Завідувач сектору сім’ї та молоді

райдержадміністрації Т.Горова

 
Новини Міжгірщини
Банер
Місцеві вибори 2015
Банер
Електронне звернення
Банер
Для громадян з порушенням слуху
Банер
Офіційні веб-портали

1

12

в

Обласна "Гаряча лінія"
Банер
Календар новин
Держенергоефективність України
Банер
Банер
Статистика
На даний момент 240 гостей на сайті