Вівторок, 13 Листопад 2018

«ХТО САМ СЕБЕ БЕРЕЖЕ, ТОГО Й БОГ БЕРЕЖЕ!»

Домашнє насильство. Що означає це поняття? Які його наслідки? Як вберегти себе від нього?

За визначенням новоприйнятого цього року Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Цей Закон також розрізняє чотири види домашнього насильства:

- фізичне насильство (форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості і т.д.);

- психологічне насильство (включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи);

- економічне насильство (умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, заборона працювати);

- сексуальне насильство (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою і т.д.).

Насильство в сім’ї поступово перестає бути «приватною справою», воно набуває значення соціальної та суспільно небезпечної проблеми. За даними світових досліджень, кожна четверта жінка протягом життя хоча б один раз стала жертвою домашнього насильства, а в Україні від нього потерпає близько половини населення, причому третина вже у дитячому віці стикається з такого роду жорстокістю. Та, на жаль, 75% таких людей не звертаються по допомогу, адже в їхній свідомості ще панує багато стереотипів щодо сімейних стосунків, бо вони вважають, що домашнє насильство – це сором. Також вони не володіють достатньою інформацією про характер і прояви насильства у сім’ї, не знають, як знайти вихід із такої ситуації, або не мають бажання.

За даними соціологічних досліджень серед розлучених жінок кожні три з чотирьох опитаних потерпали від домашнього насильства. Чому це відбувається? По-перше, тому, що метою домашнього насильства завжди є встановлення контролю над жертвою, коли кривдник намагається бути єдиним «розпорядником» її життя. Підкоряючись, жертва стає безпорадною, не може правильно оцінювати ситуацію, більше того, навіть не намагається себе захистити. В такому стані постраждалі від домашнього насильства часто самі відмовляються від спроб собі допомогти. По-друге, тому, що в українському суспільстві «не прийнято» розповідати про такі речі. На жаль, ми стикаємося зі «змовою мовчання» та прихованим осудом потерпілих від насильства в сім’ї. Наприклад, успішна жінка, маючи науковий ступінь і досягнувши успіху в службовій кар’єрі чи в бізнесі, не може говорити про те, що її б’є чоловік, який сам займає керівну посаду. А мати не може визнати, що її рідний син знущається над нею: вона, мовляв, «сама винна» в тому, що не догодила, не так виховала, не зберегла сімейного вогнища. Така позиція хибна. Ніхто, ніколи і ні за яких обставин не повинен ставати жертвою домашнього насильства, бо насильство – це злочин.

У суспільстві утвердилися і багато інших стереотипів стосовно насильства, котрі перешкоджають подоланню цього явища, оскільки здебільшого постраждалі переконані в тому, що вони мусять терпіти домашнє насильство задля дітей. За даними неурядових організацій, неповнолітні стають свідками кожного третього випадку насильства в сім’ї. Психологи стверджують, що діти, виховані в таких сім’ях, згодом самі виявляють більшу схильність ставити жертвами чи кривдниками, оскільки побачене та пережите згубно впливає на їхнє психічне здоров’я та нормальний розвиток. Крім того, люди часто не усвідомлюють, що насильство – це не тільки побиття, а й постійне приниження, образи, лайки. А критик, не зіткнувшись з опором, натомість відчувши вседозволеність, переходить від словесної критики до фізичного насильства.

Тому ви можете і повинні захистити себе та своїх рідних від домашнього насильства. Не бійтесь і пам’ятайте, що відмова у прийнятті заяви не допускається, і це все є анонімно, безкоштовно та конфіденційно. Вам тільки потрібно, не вагаючись, зателефонувати до районного відділу поліції за безкоштовним номером «102», на Національну «гарячу» лінію, що працює цілодобово, з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів); 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів), або на Національну дитячу «гарячу» лінію – 0 800 500 225 (з понеділка до п’ятниці – з 12.00 год. до 20.00 год., у суботу – з 12.00 год. до 16.00 год.); 116 111 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів). Також ви можете звернутись до сектору сім’ї та молоді, служби у справах дітей, відділу освіти, сектору охорони здоров’я РДА, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, навчальних закладів, установ та закладів охорони здоров’я.

Насамкінець, хочеться сказати, що потрібно завжди пам’ятати таку народну мудрість: «Хто сам себе береже, того й Бог береже». Тож не треба заплющувати очі на реальні факти і вмовляти себе не звертати уваги на насильство. Якщо ви зіткнулися з першими (ще «легкими») проявами насильства, подумайте про власну безпеку, безпеку своїх рідних та дітей. Уявіть найгірший розвиток подій і подумайте про ваші дії в таких не приємних ситуаціях.

ВИХІД Є ЗАВЖДИ. ТРЕБА ЛИШЕ ЙОГО ЗНАЙТИ.

Головний спеціаліст сектору сім’ї

та молоді райдержадміністрації Я.Щур

Останнє оновлення (08 листопада 2018)