Вівторок, 13 Листопад 2018

Допоможемо дитині-сироті знайти сімейне тепло і затишок!

Найбільшою цінністю кожної країни, кожної нації є діти – це її майбутнє. Одним із найблагородніших вчинків людей є захист і виховання дітей, які з будь-яких причин залишилися без батьківського піклування. На сьогоднішній день пріоритетними  напрямами влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є прийомна сім'я, дитячий будинок сімейного типу, опіка та піклування. Проте є ще такі форми тимчасового влаштування як патронатство та наставництво.

Опіки та піклування — це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини, яка знаходяться під їх опікою, піклуванням. Опікуни, піклувальники зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти, двічі на рік здійснювати повне медичне обстеження підопічного.

Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно бере на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у свою сім’ю, для того щоб надати можливість дітям, які з різних причин позбавлені можливості проживати в рідній родині, жити в безпечному та люблячому сімейному оточенні нової родини, де вони зможуть реалізувати свій потенціал. Прийомні діти можуть проживати і виховуватися у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а в разі навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації – до його закінчення, але не довше ніж до досягнення 23 років. Діти, влаштовані до прийомної сім’ї, зберігають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та можуть бути усиновлені. Вихованці прийомної сім’ї, якщо це не суперечить інтересам дитини, і не заборонено рішенням суду мають право підтримувати стосунки з біологічними родичами. Дитина у прийомній сім’ї зберігає за собою усі пільги і державні гарантії, її утримання і виховання забезпечує держава.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей. У першу чергу до дитячого будинку сімейного типу влаштовуються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках, за винятком випадків, коли за медичними показаннями або з інших причин вони не можуть виховуватися разом.

На даний час державна політика у сфері захисту прав дітей перебуває у стані реформування інтернатних закладів та пошуку альтернативних форм влаштування дітей. Зокрема, однією із таких форм є патронат над дітьми.

Патронат над дитиною – це  комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, потребує захисту, у сім’ї патронатного вихователя. Метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини. Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти, які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Їх кількість не перевищує як 4 дитини. До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші від 14 років, влаштовуються за їх власної згоди та згоди патронатних вихователів. Запровадження патронатних сімей — це шанс надати якісну допомогу дітям, які опинились у біді. Щоб втілити цю ідею у життя, необхідно знайти людей, які мали б можливість і, головне, бажання спробувати себе у ролі патронатних батьків.

Наставництво – це в першу чергу  здорові, дружні стосунки між одним дорослим та однією дитиною. Це підтримка та емоційна стабільність дитини. Метою наставництва є підготовка дитини, позбавленої батьківської опіки, до самостійного життя. Адже діти в інтернатах не вміють готувати їжу, робити покупки, захищати свої права тощо. Допомогти їм у цьому може наставник, який має стає для дитини другом.

Наставник – це доросла людина, яка готова підтримувати дитину з інтернату, розвивати в неї навички самостійного життя, ділитися власним досвідом і підтримувати дружні стосунки.  Дитина, яка має наставника, стає більш самостійною і впевненішою. Вона відчуває, що є людина, якій вона не байдужа. Успішність у навчанні покращується, дитина вчиться налагоджувати контакти з людьми, ставити перед собою життєві цілі. В неї формуються культурні, моральні та духовні цінності.

Шановні громадяни! Якщо Ви бажаєте прийняти на виховання дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, підтримати її, надати сімейне тепло, любов, затишок, підготувати до самостійного життя, звертайтеся до Міжгірського районого центру соціальної служби сім’ї, дітей та молоді      тел.: (03146)2-30-35.    Наша адреса смт Міжгір’я, вул. Шевченка, 97, каб. №103,  (буд. райдержадміністрації).

Фахівець із соціальної роботи                                                         Тетяна Шекета

Останнє оновлення (19 жовтня 2018)