Четвер, 15 Листопад 2018

Проблеми ромів в Україні

Ромська проблема - найсерйозніша Ми говоримо про мільйони обділених людей, змушених жити в страшних умовах. У нинішній складній для України ситуації проблем у ромів не меншає, мало того – вони набувають нових правових та соціальних рис.

Найбільш дискримінована, вразлива, найменш захищена соціальна група, через численні порушення своїх прав неспроможна ні сформулювати власні правові потреби, ні захистити свої права. Водночас потреби ромів через соціальні проблеми виходять за межі захисту прав національних мешин. Це доводить і досвід Центрів правової інформації та консультацій. Основні невирішені проблеми, з якими роми звертаються до юристів: неможливість отримати основні документи, зареєструвати житло, отримати соціальні виплати, медичну допомогу, освіту, соціальна та інформаційна ізоляція, тотальна бідність та інші. Тому саме ромська громада потребує додаткових позитивних дій. Розв»язати самі проблемні питання роми не в силах. Причини – різні. Зокрема, цікавим є той факт, що свої проблеми роми не ідентифікують як правові.. Саме низький соціальний статус ромів є одним із найголовніших бар’єрів, що перешкоджають розв’язанню правових проблем. Сьогоднішні проблеми ромського народу мають, перш за все, соціальне, а не етнічне підґрунтя:  жертвами множинної дискримінації роми стають, в першу чергу, через обмежені фінансові й соціальні можливості реалізувати свої права.

Часто ізольованими від суспільства роми стають і через культурні особливості, певний стиль життя. Проблеми, що виникають, вони воліють вирішувати здебільшого у своїй громаді, не вірячи в допомогу державних структур.  Це є ще й наслідком боязні бути присоромленими через свою неосвіченість, відсутність елементарної грамотності, можливості чітко висловити думки, нерозуміння того, що від них вимагається – часто навіть через елементарне незнання державної мови. Традиційно історично замкнуте суспільство ромів страждає й від недовіри з боку влади, особливо – правоохоронних органів. Поширені стереотипи: роми не хочуть працювати, вчитися, серед них більшість злочинців. Ефективним є залучення до допомоги юристів ромської національності, які користуються заслуженою довірою серед ромів, знають їх проблеми зсередини. На сьогодні маємо такі основні правові проблеми ромів-це оформлення документів, що засвідчують особу - паспортів, свідоцтв про народження. Саме отримання паспортів та свідоцтв про народження – перший і головний крок ромів до працевлаштування, приватизації майна, отримання соціальних виплат і пільг, освіти, медичної допомоги. Якщо у людини з'являються документи, якщо вона «матеріалізувалася» в правовому полі, у неї виникають не лише права, але й обов'язки перед суспільством, перед державою.

Начальник відділу

В.Ю.Лобур