Середа, 12 Грудень 2018

Сім’я без насильства

Насильство в сім’ях – це ганебне явище сучасного суспільства. Його не видно, але воно є. На пострадянському просторі у свідомості громадян міцно закріпилася думка про те, що насильство – це коли чоловік б’є дружину, однак, насильство має безліч

облич. Воно не тільки носить фізичний характер, але й може бути моральним, психологічним, економічним та сексуальним.

В Україні, як і в інших цивілізованих країнах світу, й досі невирішеною залишається проблема домашнього насильства, від якого здебільшого страждають жінки, бо десь на підсвідому рівні у певного кола людей є думка, що жінка – це власність. Фізичне насильство по відношенню до жінок, як так званий виховний метод, віками вважалося, на жаль, нормальним явищем. Однак, помилка жінок в тому, що замість того, щоб повідомити в поліцію, розказати рідним чи близьким, вони замовчують факт насильства, звинувачуючи себе або виправдовуючи кривдника: «Б’є – значить любить». Нісенітниця. Любити і бити – зовсім несумісні явища. А іноді жінки відмовляються розуміти, що стосовно них чиниться насильство. Так, за даними Українського інституту соціальних досліджень, лише 27% жінок вважають образи проявом насильства і тільки 32% подібним чином оцінюють приниження. Для 49% жінок насильство – це побої, а 56% вважають насильством зґвалтування.

Нерідко жертвами насильства також стають і чоловіки. Вони теж страждають від принижень, побоїв та погроз, але чоловікам у такому випадку морально складно, адже вони не припускають ідентифікувати себе, як жертв домашнього насильства.

Що стосується дітей, то майже кожна дитина у своєму житті стикається з випадками та проявами певних видів насильства (економічне, психологічне, моральне та сексуальне) від своїх рідних та близьких їм людей. Впізнайте себе, шановні батьки, у наступних фразах, сказаних на адресу своєї дитини: «Ти неорганізований(а), на тебе не можна покластися, тобі нічого не можна доручити, ти ні на що не спроможни(а)»; «Я тебе вб’ю, якщо отримаєш погану оцінку»; «Тебе буде покарано, якщо ти з цим не впораєшся» тощо. Все це вказує на типові приклади психологічного та морального насильства.

Також багато хто з нас зустрічав таку картину на вулиці або у магазині (супермаркеті), як мати або батько, міцно тримаючи маленьку дитину за руку, нахилившись над нею говорять (часто не говорять, а кричать): «Це ти винен (або винна), що ми спізнилися!»; «Ти – неслухняний (а), я тебе зараз тут кину і залишишся один (одна)»; «Ти що? Хочеш зараз отримати від мене?» та інше. В таких ситуаціях ми обираємо роль мовчазних свідків домашнього насильства, допомагаємо ламати дитячу психіку та майбутнє маленької людини. Адже наслідки такого насильства завжди дають про себе знати в майбутньому.

Тож хочеться наголосити, що діти – це наше майбутнє, наша радість, наша гордість. І наше основне завдання – робити життя дітей прекрасним, безтурботним та безхмарним. Ми не повинні позбавляти дитину родинного тепла та найпрекраснішого періоду в її житті – дитинства.

Якщо ж таки насилля відбулося і у вашій сім’ї, то не терпіть і не вирішуйте цю проблему самотужки, а зразу звертайтесь до служби у справах дітей райдержадміністрації (у разі вчинення насильства по відношенню до дітей або у їх присутності), районного відділу поліції, сектору сім’ї та молоді райдержадміністрації, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділу освіти, навчальних закладів, установ та закладів охорони здоров’я, а також телефонуйте на Національну «гарячу» лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, яка працює за безкоштовним номером – 0 800 500 335 (зі стаціонарних телефонів) та безкоштовним коротким номером – 116 123. Лінія працює цілодобово.

При зверненні до відповідних компетентних органів слід дотримуватись письмової форми (у окремих випадках – усної) та адресувати його на уповноваженого керівника органу із зазначенням своїх повних актуальних координат (П.І.Б., місце проживання, контактні телефони). Звернення слід викладати чітко і лаконічно, не відступаючи від суті обставин справи з конкретними вимогами по суті. У випадку наявності будь-яких доказів, які доводять обставини справи, рекомендується їх долучити до звернення. При вирішенні питання, до якого органу слід звернутися, слід пам’ятати, що спричинення будь-якого виду тілесних ушкоджень, вчинення дій проти волі, честі, гідності чи статевої недоторканості є кримінально карним діянням та за вчинення яких, кривдник буде нести покарання згідно чинного Кримінального кодексу України.

Побороти насильство в сім’ї завжди можна, але ви не зможете цього зробити, поки не змінитеся самі, не зміните свого ставлення до цього явища, бо ніякі закони не будуть працювати самі по собі, вони просто задають стандарти роботи правоохоронних органів, державних служб і місцевої влади.

Не забувайте, що ніхто не заслуговує, аби його принижували чи били, бо кожна людина – це особистість, яка повинна поважати свою гідність та бути вільною і щасливою. Не залишайтеся зі своєю проблемою на одинці, ви завжди можете себе захистити.

Давайте спільно скажемо насильству «Ні»!

Головний спеціаліст сектору сім’ї

та молоді райдержадміністрації Я.Щур