Середа, 18 Вересень 2019

Потребами сьогодення визначено їх діяльність

Це відверто визнає все доросле населення Тереблянської долини. З приходом до керівництва природоохоронною установою НПП "Синевир" Миколи Юрійовича Дербака тут взяли чітко окреслений курс на покращення соціального стану жителів піднебесного краю. Це особливо символічно ще й тому, що за Синевирським перевалом мешкає майже 40 відсотків всього населення Міжгірщини.

У населених пунктах кожної із 4 сільських рад, які діють на Тереблянщині, можна побачити об'єкти соціально-господарського призначення. Це й берегоукріплення, ремонт шляхового господарства, встановлення численних містків і кладок, врегулю­вання русел багатьох стрімких потічків і, власне, грайливої Тереблі, чиї води збираються у підніжжі водороздільного хребта. Додайте до цього понад сотню об'єктів туристичної галузі та інфраструктури туріндустрії і перед вами у всій величі постане весь обсяг господарських робіт. Щорічне нарощування темпів їх виконання.

У 2012 році, приміром, інтенсивно велись роботи на об'єктах соціального призначення на території Колочавської, Негровецької та Син.-Полянської сільських рад. Особливо плодотворна, обопільно вигідна співпраця в цьому напрямі налагодилась останнім часом між керівництвом природоохоронної організації та органу місце­вого самоврядування Син. Поляни. Це й не дивно, адже на території сільської

Людям властиво в житті мати за вільного часу яке-небудь захоплення, яке приносить користь і їх об'єднує в громаду. П'ять років тому за почину міжгірців — пенсіонера Івана Гримута та Михайла Блецкана була заснована у районі любительська спілка "Грона Верховини". У створеному осередку згуртувалися господарі, які у себе на присадибних ділянках вирощують виноград. Нетерпець бере ради є 4 села, 12 присілків і турбота про соціальний стан їх мешканців завжди в полі зору М. Ю. Дербака та сільського голови Ю. І. Гор- вата. А це майже 2000 осіб. До осель деяких відстань складає 7-10 км від центру Синевирської Поляни.

Характерно, що жителі віддалених урочищ навіть й не думають залишити облюбовані місцини і пересели­тись в інші. Навпаки, зводять тут добротне житло, дотримуючись славних традицій дерев'яного зодчества предків. Саме в цьому виділяються найкращі прояви їх безмежної любові до красот і туристичних принад навколишніх окрестів. Від жителів піднебесної глибинки ніколи не почуєш погане слово про свою малу батьківщину. Вони — справжні діти смерекового краю.

У краєвидах навколо найвисокогірного населеного пункту на теренах України і Синевирського озера є щось таке незбагненно таємниче, що приворожує кожного і наче магнітом притягує сюди навідатись ще раз. Тож не дивно, що у минулому році тут побували більше 100 тис. осіб з числа туристичного і наукового люду А деякі, на кшталт донеччан і киян, по-справжньому розгорнули тут туристичну справу

Покращенням побуту і життя мешканців віддалених урочищ нині по-синівськи опікується М.Ю.Дербак. Будівництво доріг до ряду піднебесних присілків є справою першочергової уваги цих господарів.

Не можна зволікати із облаштуванням тут туристичних стежин. Про це йшла мова й на позачерговому засіданні науково-технічної ради НПП "Синевир", яка проходила за участі керів­ників місцевих рад Тереблянщини.

Варто сказати, що із 15 питань порядку денного — в 4 йшлося про утвердження на ділі урядової соціальної політики в населених пунктах Тереблянської долини. Наскільки плодотворною є співпраця дирекції НПП "Синевир" і місцевих рад Колочави, Негрівця і Синевирської Поляни красномовно говорять про себе здобутки минулого року. Практично у переддень Нового року силами природо- охоронців і жителів Синевирської Поляни був встановлений місток в ур. Товчка.

З огляду на це керівництвом Син.-Полянської сільської ради вже придбано 36 залізобетонних кілець, які будуть використані на будівництво доріг в урочищах Перенизь, Канчівський та інших. У цілому в поточному році заплановано благоустроїти дороги до 5 присілків. За нашої розмови сільський голова Юрій Горват зазначив, що треба ще купити 8 таких кілець, щоби використати їх не лише на спорудженні містків, а й на берегоукріпленнях. Тим паче, що гроші для цього є. Робочі намітки з наповнюваності дохідної частини бюджету за минулі два місяці виконано на 180 відсотків.

За проведення цих робіт знову зримими стануть об'єднані зусилля ди­рекції НПП "Синевир" та керівництва сільради, які спрямовуються на покращення соціального портрету населених пунктів у підніжжі перлини Українських Карпат - Синевирського озера. Що, безумовно, слугуватиме забезпеченню подальшого розвитку туристичної індустрії в краї. Адже вона є запорукою забезпечення сталого соціально-економічного розвитку Тереблянщини в цілому і підвищення якісного рівня природоохоронної справи в одному з найкращих національних природних парків, яким є НПП "Синевир" серед існуючих 49 на теренах України.

Василь БЕЛЕНЬ. Фото Марії КРАСНЯНИК