Середа, 21 Лютий 2018

Чи буде штраф, якщо податок сплачено несвоєчасно через зарахування коштів у рахунок погашення податкового боргу

ВАСУ в ухвалі від 21.07.2016 р. № К/800/9365/16 висловився щодо застосування до платника податків штрафів у разі, якщо податковим органом суму сплаченого податкового зобов’язання зараховано в рахунок погашення податкового органу.

За наявності в платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно із черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату зарплати і ЄСВ. Це передбачає п. 87.9 ПКУ.

Указаною нормою ПКУ визначено обов'язок податкового органу на зарахування всіх платежів на погашення податкового боргу згідно із черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Визначальним при застосуванні приписів цієї статті є наявність податкового боргу. Зміст графи «призначення платежу» у платіжних дорученнях за будь-яких умов не має значення, що прямо передбачено п. 87.9 ПКУ.

Якщо платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання протягом строків, визначених ПКУ, тоді такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах (ст. 126 ПКУ):

у разі затримки до 30-ти календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;

у разі затримки понад 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, законодавець наділив правом податковий орган застосовувати штраф до платника податку відповідно до цієї норми у випадку сплати суми грошового зобов'язання, зазначеної в платіжному дорученні із затримкою сплати, проте не наділив правом податковий орган застосовувати штраф при виконанні п. 87.9 ПКУ в разі зарахування коштів, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно із черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Указані норми визначають, які дії зі сплаченими коштами зобов'язані провадити органи державної податкової служби в погашення податкового боргу та не встановлюють відповідальності платника податків унаслідок учинення вказаних дій податковою службою.

Міжгірське відділення Хустської ОДПІ

Останнє оновлення (06 жовтня 2016)